حامد امجدیان: پرسش از مقام معظم رهبری در مورد بورس در اپ بورس امجد منتشر شد

مشروح پرسش‌هاى روزنامه صبح اقتصاد وپاسخ‌هايى که از سوى دفتر مقام معظم رهبرى براى ما ارسال شده است ازنظر مى‌گذرد حکم کلى شرع و اسلام در مورد معاملات بورس و خريد و فروش سهام چيست؟

جواب) با رعايت احکام شرع اشکال ندارد.

 

سوال) آيا براى معاملات بورس نيز پرداخت خمس واجب است و آيا اين خمس به کل معاملات مربوط مى شود ويابه سود معامله‌تعلق مى‌گيرد؟

جواب)نسبت به تعلق خمس به درآمد کسب که سال بر آن مى‌گذرد فرقى ميان اصل سرمايه و سود حاصله از آن نيست.

 

سوال) اگر کسى شغل خود را فقط خريد و فروش سهام قرار دهد اشکال شرعى دارد ؟

جواب) با رعايت احکام شرع اشکال ندارد.‌

[private]

 

سوال) شغل کارگزارى و يا ايجاد شرکتى براى دريافت پول از مردم و خريد سهام در بورس و پس از آن دريافت حق العمل و يا اجرت اين معامله از سوى کارگزار چه حکمى دارد؟

جواب) اگر اين کار در ضمن عقدى همچون وکالت انجام مى‌شود، دريافت اجرت بلامانع است.

 

سوال) اخيرا سازمان بورس که متولى اين بخش از اقتصاد کشور است با تصويب قانونى براى قيمت سهام حداقل و حداکثرى را قرار داده است که قيمت سهم با وجود آنکه مى تواند در بازار با قيمت هاى بالاتر و يا پايين‌ترى خريد وفروش شود و متقاضى در اين قيمت ها نيز وجود دارد دخالت مى‌کند، آيا سازمان بورس مى‌تواند اين کار را انجام دهد؟آيا از نظر شرعى دخالت در معامله اى که خريدار و فروشنده در مورد قيمت کالاى خود توافق دارند اشکال شرعى ندارد؟

جواب) دخالت سازمان بورس بر اساس مقررات اشکال ندارد.‌

 

سوال) برخى مواقع سازمان بورس اقدام به ابطال معاملات در بورس مى‌کند و با وجود توافق فروشنده و خريدار در مورد خريد سهم اجازه اين معامله را به آنها نمى‌دهد اين موضوع اشکال شرعى ندارد؟

جواب) دخالت سازمان بورس بر اساس مقررات اشکال ندارد

 

سوال) دريافت ماليات از معاملات سهام توسط دولت چه حکمى دارد با توجه به اينکه در اينگونه معاملات ممکن است يک طرف معامله ضرر کند . آيا نبايد ماليات از فردى که سود مى‌کند گرفته شود؟

جواب) اخذ ماليات بر اساس مقررات اشکال ندارد.

 

منبع: روزنامه صبح اقتصاد


 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *