کتاب هفت شهر نی

1,000 تومان

درخواست شما در حال پردازش است ، لطفا چند لحظه صبر کنید ....

توضیحی مختصر از کتاب هفت شهر نی، به قلم یکی از خوانندگانو هنرجویان نی

این کتاب با شعری زیبا از نویسنده کتاب، با عنوان ” هفت شهر نی” که به زبان فاخر فقهی و عرفانی سروده شده، آغاز می گردد.

نویسنده کتاب، قبل از ورود به علم موسیقی، در هفت ورقِ ابتدایی کتاب، از هفت سفرِ زیبا و عرفانی به زبانی شیرین و البته ثقیل و سعدی وار سخن می گوید، او معتقد است که هر نی نواز(انسان) باید هفت سفر را تجربه کند و از هفت شهر بگذرد.

سافِر هفتگانه را کردم دوان
تا نوای نی برد بر کهکشان

سفر از شهرِ خودشنیداری به حقیقت شنیداری، سفر از شهر تقلید به شهر تحقیق و نهایتاً ورود به شهر هفتم یعنی شهر عشق، که اوج زیبایی داستان و قدرت عشقِ نویسنده، در این بیت از شعر، غیر قابل پنهان است.

نی بینداخت و وجودش گر گرفت
آتشی اندر نیستان در گرفت

سپس با مختصری از تئوری ویژه ساز نی، وارد جهانِ زیبا و اسرارآمیز نی نوازی می شویم.
به دنبال تئوری، پنجاه درس مقدماتی و نت های تمرینی ویژه ی هنرجویان گرامی، شامل تمرینات اخذ صدای بم و اوج و غیره را مشاهده می کنیم که درآن، بسیار هنرمندانه و متعادل از ملودی‌‌های زیبا استفاده شده تا هنرجویان خسته نشوند.

پس از آن شاهد پنجاه و یک قطعه ی زیبای ضربی که شامل ملودی‌های اصیل و فولکلور مانند لِمرجان،کابوکی، شبانگاهان، تصانیف استاد شجریان، پیش درامدهای زیبا و قطعات ضربی استاد کسایی و قطعاتی زیبا از نگارنده مانند قطعه “مادر” و “ضیافت امجد”و “آناهیتا” هستیم .

سپس وارد مبحث ردیف آوازی استاد عبدالله خان دوامی می‌شویم که تمامِ گوشه‌ها توسط استادِ ارجمند حامد امجدیان برای ساز نی،آوا نگاری، نت نویسی و نهایتاً اجرا شده است(در مدت سه سال) و لازم به ذکر است که برای هر گوشه ای که نت نویسی شده، چندین مثال از آوازِ استاد بنان، شجریان، ایرج، گلپا و خوانساری آورده شده است.

در قسمت پایانی کتاب، صفای گلستان و عطر خاطرات استادن شهناز، شجریان، عبادی، محجوبی، خوانندگانِ کتاب را رهسپار کوچه باغ خاطراتِ دنیای بزرگان موسیقی ایرانی می کند. تا بدین طریق مجموعه ای عظیم، مدون و منسجم که دارای اجرا می باشد، در اختیار علاقه مندانِ موسیقی سرزمین ایران قرار بگیرد.
پیشنهاد میکنم هر کس اهل دل است این کتاب و اپلیکیشن را تهیه بفرماید.

برای شنیدن اجرای نت‌های موجود در کتاب، می‌توانید اپلیکیشن جامع نی نوازی را دانلود بفرمایید.

https://cafebazaar.ir/app/com.hamedamjadiaan.appamjad

شناسه آگهی : 4675b2a4c24a5591

نظرات